Miele

Makoto AzumaDOĞANIN NAİF GÜZELLİĞİ

Ünlü sanatçı Azuma Makoto'ya en büyük ilham kaynağının ne olduğu sorulduğunda tereddüt etmeden “doğa” yanıtını veriyor. Neden? Doğanın kırılganlığından etkilendiği ve bu hassas ortamı sınırları test etmek ve aşmak üzere tutkuyla, severek kullandığı için.

“Yaratıcılığı yepyeni bir boyuta taşımak istiyorum.”
Makoto AzumaDünyada benzeri olmayan bir çiçek sanatçısı

Yaratıcı gücünün merkezi Tokyo'daki özel çiçek butiği. Her şeye rağmen, yaşadığı şehri dünyayı gezmek, sanatını sergilemek ve tanıtmak veya yeni çiçekler ve bitkiler keşfetmek üzere sık sık terkediyor. Sürekli olarak, daha sonra tekrar genişletmek üzere sınırlar belirliyor. İnsanlık üzerinde gerçek bir etkiye sahip eserler yaratmak için.

Doğayı keşfetme

“Çiçeklerle derin, sezgisel bir bağım var. İster Tokyo'daki stüdyomda olsun ister seyahatlerim sırasında – çiçekler günlük yaşamımda daima önemli bir rol oynuyor.”

Makoto'nun eserlerinin kaynağı geleneksel Japon çiçek düzenleme sanatı “İkebana”. Çiçekleri kesin bir şekilde yerleştirmek ve bu sırada onlarla iletişim kurmak Makoto'yu bir meditasyon haline geçiriyor. O anda tamamen sakinleşiyor ve yaratıcılığını serbest bırakabiliyor. Miele için yarattığı buzdan heykeller tam olarak da bu anı gösteriyor ve başkaları için de deneyimlenebilir kılıyor.

Azuma ve ünlü şefler

“Şefleri izledim ve olağanüstü hünerlerinden etkilendim. Sadece bir yemekle nasıl bu kadar çok farklı şeyi ifade edebiliyorlar?”

Bir aşçının oğlu olarak Makoto, babasını çalışırken sık sık izlemiş ve aynı zamanda bu meslek için büyük bir saygı ve heyecan geliştirmiş: “Yemek pişirmek büyük bir sanat ve çiçek sanatına çok benziyor. Her iki alanda da doğal malzemeler seçiliyor, düzenleniyor ve kontrol ediliyor – bununla insanlarda neler tetiklenebileceğini bir düşünün” Yaratıcılığını çiçeklerle ifade etmeyi seçmemiş olsaydı, Azuma'yı mutfağında Miele teknolojisiyle sanat eseri yemekler yaratırken hayal etmek pekala mümkün olurdu.

Önemli olan donanım

Makoto'ya çalışma şekli sorulduğunda, derhal makaslarını anlatmaya başlayacaktır. Fark yaratmak istiyorsanız, güvenebileceğiniz bir aletiniz olmalı. Vücudunuzun bir uzantısı haline gelen ve onunla her bir ufak ayrıntıyı kontrol altına alabildiğiniz bir alet.

Makoto her biri hem ilgili ankastre mutfak cihazının teknolojisinden hem de doğal peyzajdan esinlenmiş olan dört farklı çiçek aranjmanı yarattı. Diyalog fırın için bir buzul, fırın için bir çöl, indüksiyonlu ocak için bir deniz ve kombi buharlı fırın için de bir yağmur ormanı. Sonuç, daha önce hiç kimsenin tahayyül edemediği dünyaları temsil eden renk ve doku kombinasyonları. Her biri, bugüne kadar görülmüş olan her şeyi aşmaya bir davet.

“İyi hissetmek önemlidir. Ama aynı zamanda insanları zenginleştirmek de.”